در اين قسمت مي خواهيم شما را با دوره هاي آموزشي سيسکو آشنا نماييم .

سيسکو بزرگترين شرکت توليد کننده تجهيزات حرفه اي شبکه مي باشد. اين شرکت محصولات مختلفي از جمله انواع روترها وسويچ ها ، فايروال ها تجهیزات وایرلس و........ دارد .علاوه بر آن شرکت سيسکو سيستم عامل هاي مختلف جهت محصولات متفاوت خود را به مشتريان ارايه مي کند. ابزار هاي مختلف مديريتي و مانيتورينگ و گزارش گيري از جمله محصولات ديگر نرم افزاري اين شرکت مي باشد .

سالانه هزاران دستگاه توسط نمايندگان فروش اين شرکت در سراسر دنيا به فروش مي رسند . مشتریان این شرکت جهت طراحی شبکه های مبتنی بر سیسکو پیاده سازی و نگهداری و عیب یابی آنها به متخصصین زیادی در سطوح و شاخه های مختلف نیاز دارند. جهت آموزش و ارزیابی این افراد شرکت سیسکو بخش های مختلفی برای طراحی و اجرا و نهایتا ارایه مدرک دارد که در این بخش به معرفی انواع دوره ها و سطوح مختلف آن می پردازیم . جدول زیر دوره های سیسکو را به موضوعات متفاومت و در سطوح مختلف دسته بندی می کند.

هر کدام از آنها به صورت جداگانه معرفی خواهند شد.

Career Certifications

Certification Paths

Entry-Level

Associate

Professional

Expert

Borderless Networks Solutions

Routing & Switching

CCENT

CCNA

CCNP

CCIE R&S

Design

CCENT

CCDA

CCDP

CCDE

Network Security

CCENT

CCNA Security

CCNP Security

CCIE Security

Wireless

CCENT

CCNA Wireless

CCNP Wireless

CCIE Wireless

Collaboration Solutions

Voice

CCENT

CCNA Voice

CCNP Voice

CCIE Voice

Service Provider Solutions

Service Provider

-

CCNA Service Provider

CCNP Service Provider

CCIE Service Provider

همانطوری که در جدول مشاهده می فرمایید دوره های آموزشی سیسکو در چندین شاخه و هر کدام در چهار سطح مختلف ارایه می شوند. اولین سطح آموزشی برای تمامی شاخه های سیسکو Entry Level می باشد. دوره آموزشی این سطح با نام CCENT تعریف می شود.

سطح دوم Associate  می باشد  که در این سطح  دوره های آموزشی CCNA R&S , CCNA Voice ,  CCNA Security , CCNA Wireless ارائه میشوند.

سطح سوم با نام Professional شناخته می شود که این سطح شامل دوره های CCNP R&S , CCNP Voice, CCNP Security , CCNP Service Provider و... می باشد.

سطح چهارم که آخرین سطح آموزشی دوره های سیسکو می باشد با عنوان Expert معرفی میشود که به جز شاخه Design بقیه شاخه های در این سطح شامل مدرک CCIE می شوند.