تعریف دوره :
دوره CCNP شاخه R&S بیانگر توانایی افراد در طراحی،پیاده سازی و بررسی صحت پیاده سازی و عیب یابی شبکه های LAN و WAN در سطح Enterprise می باشد.
در این دوره مطالب پروتکل های مسیریابی مانند OSPF،EIGRP و BGP در شبکه های مبتنی بر IPv4 و IPV6 در سطح بالاتری از دوره قبل یعنی دوره CCNA مورد بحث و بررسی قرار می گیرند و وارد سناریوهای پیچیده ای می شویم که می توانند تمامی این پروتکل ها را در کنار یکدیگر داشته باشند. نگاه به تهدیدات موجود در شبکه ها و روش مقابله با آنها توسط ابزارها و تکنیک های امنیتی موجود برروی روترها و سوئیچ ها از سایر مطالب آموزش این دوره است.مفهوم Redundancy در سطح تجهیزات و Gateway از مسائلی است که تسلط به مفاهیم و نحوه پیاده سازی آنها برای افراد متخصص شبکه نیاز است که با گذراندن این دوره، این امر دست یافتنی است.سرویس های مختلف شبکه مانند SNMP،NTP،DHCPو... با رعایت موارد امنیتی برروی روتر ها و سوئیچ ها پیاده سازی می شوند.سرفصل آموزشی این دوره بر اساس IOS 15 می باشد.

تعریف دوره CCNP از دیدگاه عصر شبکه:
تفاوت اصلی برگزاری این دوره در عصر شبکه با سایر موسسات در ترکیب سه دوره Route،Switch و TSHOOT با یکدیگرمی باشد بطوریکه دانشجویانی که این دوره را با موفقیت بگذرانند در شبکه های مختلفی که در آینده کاری با آن مواجه می شوند مسلط تر نسبت به سایرین عمل کرده و خود را نسبت به دیگران                حرفه ای تر یافته و  همچنین مجوز شرکت در دوره CCIE LAB که بالاترین دوره ی این شاخه می باشد را دریافت می کنند. پیاده سازی سناریوها برروی CCIE Rack توسط استاد و تمرین دانشجویان با همین روش این نوید را به شرکت کنندگان می دهد که هدف، برگزاری صرف یک دوره نیست بلکه افزایش توانایی افراد در کنار آماده سازی آنها برای شرکت در دوره CCIE می باشد. برای تسلط بیشتر دانشجویان به مطالب پس از اتمام هر مبحث درسی یک جلسه تمرین تکمیلی در قالب یک سناریو برای آن مبحث در نظر گرفته شده است که این جلسه با حضور ، نظارت و راهنمایی استاد، همراه است.

 برای کسب مدرک بین المللی این دوره گذراندن کد آزمونهای 300-101  و 300-115 و 300-135 الزامیست و پیش نیاز آن مدرک دوره CCNA R&S V3 می باشد.

مزایای دوره:

پس از گذراندن این دوره دانشجو می تواند:

  • در طراحی های شبکه مبتنی بر روترها و سوئیچ های شرکت سیسکو طرح بهینه ای را پیشنهاد دهد.
  • قدرت عیب یابی و رفع مشکلات پیچیده در شبکه های Enterprise
  • شبکه های آتی را که مبتنی بر IPv6 هستند راه اندازی و نگهداری نماید.
  • شبکه های سوئیچینگ را بهینه سازی کرده و از انتشار ترافیک های بیهوده در شبکه جلوگیری نماید.
  • با تسلط به ابزار ها و تکنیک های یاد گرفته شده در طول دوره، مهندسی ترافیک انجام دهد.
  • امنیت سرور های موجود در سازمان را با رعایت موارد امنیتی و پیاده سازی روش های امن برروی سوئیچ ،در سطح شبکه تضمین نماید.
  • امکان شرکت در آزمون بین المللی و دریافت مدرک سیسکو
  • کسب فرصت های شغلی بهتر با توجه به تخصص فرا گرفته شده

مشاغل دوره:
فارغ التحصیلان این دوره می توانند  در اکثر شرکت های سرویس دهنده اینترنتی بزرگ در واحد Core Network به عنوان کارشناس ارشد شبکه مشغول به کار شوند. در پروژه های زیر ساخت شبکه افرادی که مدرک CCNP دارند می توانند به عنوان فرد تاثیر گذاری در کنار سایر متخصصین مانند متخصصین امنیت همکاری نمایند.