در دنیای اقتصادی جدید، شرکتها به طور روزافزونی با چالشها و مخاطرات جدیدی رو به رو هستند. افزایش رقابت در بازار جهانی، کاهش منابع سازمانها، بلوغ بازار هدف، پیشرفت سریع تکنولوژی، و جذب و ابقاء کارمندان متخصص تعداد محدودی از چالشهای پیش روی مدیران سازمانها می باشد. از طرفی در کنار این چالشها مدیران در تلاشند تا در کوتاه ترین زمان ممکن به اهداف و نتایج مثبت برنامه ریزی های خود دسترسی پیدا کنند. یکی از منابع مهم و اصلی در جهت برآورده کردن نیاز سازمان همانا گسترش فرهنگ آموزش و یادگیری در بین کارمندان در جهت افزایش کارایی و اثربخشی کل مجموعه می باشد.
در گذشته آموزش کارکنان جزء یکی از هزینه های اصلی سازمانها محسوب می شده است در حالی که امروزه آموزش کارمندان با رویکرد کارآمدی و اثربخشی بیشتر، یک سرمایه گذاری محسوب می گردد.
اهمیت آموزش کارمندان در سازمانها تا آنجاست که امروزه آموزش ارزشی برابر با دارایی های پولی و جاری شرکتها پیدا کرده است. اهمیت این مسئله تا آنجاست که برای مثال سرمایه گذاری سالیانه در امر آموزش در ایالات متحده امریکا 60 میلیون دلار افزایش یافته است. 
با در نظر گرفتن اهمیت آموزش در سازمانها، در می یابیم که امروزه آموزش مبتنی بر تکنولوژی های جدید ( E-Learning ) نقش مهمی در کاهش هزینه ها و افزایش نرخ بازگشت سرمایه سازمانها دارد. در ادامه دلایل منطقی برای اثبات این مدعا ذکر گردیده است:

صرفه جویی در زمان آموزش  تا 45%:
آموزش مبتنی بر تکنولوژیهای جدید ( E-Learning ) در مقایسه با شیوه سنتی آموزش که مبتنی بر تشکیل کلاس در محیط واقعی و شرکت در آن می باشد به میزان 35 درصد تا 45 درصد در زمان آموزش صرفه جویی می کند.

کاهش در هزینه های سفر تا 50% :
هزینه سفرهای آموزشی بخش عمده از هزینه های آموزش کارمندان سازمان را در بر می گیرد. با توسعه سازمانها و افزایش شعب آنها در مناطق مختلف هزینه جابه جایی و اسکان پرسنل و یا اساتید افزایش می یابد. امروزه آموزش الکترونیک نقش مهمی در کاهش هزینه های مذکور ایفا می کند. تحقیقات نشان می دهد که آموزش الکترونیک توانسته حداقل تا 50 درصد در هزینه های جا به جایی کارمندان صرفه جویی نماید.

کاهش زمان غیبت کارمندان تا 60% :
تحقیقات نشان می دهد که  پیاده سازی سیستم  آموزش الکترونیک منجر به کاهش زمان غیبت کارمندان از محل کارشان بین 20 درصد تا 80 درصد شده است . نتایج همان تحقیق نشان می دهد بیشترین صرفه جویی در زمان غیبت کارمندان از محیط کاریشان بین 40 درصد تا 60 درصد می باشد.

آموزش الکترونیک مقرون به صرفه است تا 45%:
اگر چه ممکن است استفاده از سیستم های آموزش الکترونیک برای تشکیل کلاسهای کوچک و کم تعداد هزینه بر باشد منتهی پیاده سازی سیستم آموزش الکترونیک در سازمانهایی که تعدا کارمندان آنها بسیار زیاد است مقرون به صرفه می باشد و این همان اثربخشی سیستم آموزش الکترونیک است که در مدت زمان کمتری توانایی ارائه سرویسهای آموزشی را به تعداد  بسیار زیاد دارا می باشد.  بررسی ها نشان می دهد آموزش الکترونیک  به طور متوسط 45 درصد در هزینه های تشکیل کلاس برای گروههای بزرگ صرفه جویی می کند.
آموزش الکترونیک ابزاری ساده برای آموزش یکپارچه کارکنان در مناطق مختلف جغرافیایی:
سیستم آموزش الکترونیک یک سیستم آموزشی انعطاف پذیر است که قابلیت ارائه سرویسهای آموزشی را در هر زمان و مکانی که مخاطبین قرار دارند، دارا می باشد. این سیستم برای آموزش کارمندانی که در نقاط مختلف یک کشور و بعضا ً در نقاط مختلف دنیا قرار دارند مورد استفاده قرار می گیرد. یکی از ویژگی های این سیستم قابلیت تبدیل و ترجمه محتوای آموزشی به زبانهای مختلف برای مخاطبین با فرهنگ ها و     زبان های متفاوت است.

ایجاد بستر مناسب برای پاسخ گویی به نیاز های آموزشی تک تک افراد:
در محیط کلاسهای آموزشی، ضمن آنکه اساتید باید به رفع نیاز آموزشی کلیه دانشجویان خود بپردازند، در عین حال باید پاسخ گوی نیازهای تک تک دانشجویان خود باشند که بر حسب نوع یادگیری سؤالاتی در مورد محتوای تدریس شده در ذهنشان ایجاد شده است. بعضا ً مشاهده می شود که رسیدن به چنین هدفی در محیط های آموزشی واقعی با اشکال مواجه می گردد و در مواقعی اساتید با مشکل کمبود وقت مواجه می شوند. سیستم آموزش الکترونیک به رفع این مشکل پرداخته و محیطی را ایجاد کرده است که افراد  به راحتی در آن سؤالات آموزشی خود را می پرسند و اساتید به رفع مشکلات می پردازند.
در کل نتایج بررسی ها نشان می دهد که پیاده سازی سیستم آموزش الکترونیک در سازمانها تأثیر بسزایی در کاهش هزینه ها و افزایش نرخ بازگشت سرمایه دارد. سیستم آموزش الکترونیک هدفمند نه تنها در کاهش هزینه ها نقش مهمی ایفا می کند بلکه در جهت افزایش کارایی و اثربخشی کل سازمان نیز نقش دارد. تحقیقات بسیاری نشان می دهد که سیستم آموزش الکترونیک بر افزایش سرعت یادگیری افراد تأثیر می گذارد. یادگیری با این شیوه به افراد کمک می کند که بهتر بتوانند نتایج حاصل از یادگیری را در محیط عملی به کار بندند.

مزایای استفاده از سامانه الکترونیک عصر شبکه:
سيستم آموزش الكترونيكي عصر شبکه علاوه بر برآورده كردن كليه مزايا و نيازهاي آموزشي ذكر شده در متن فوق از مزاياي زير نيز برخوردار مي باشد كه در مسیر رشد و توسعه فرهنگ و آموزش کشور، خدمات الکترونیکی خود را با مزایای متنوع ارائه نموده و پشتیبان بی‌رقیب و ضامن بی ‌بدیل آموزش الکترونیک در ایران عزیز باشد.

 1. پرسش و پاسخ های فعال 365 روز، 24 ساعته
 2. دسترسی دائم به مدرسین و دانش پژوهشان         
 3. امکان توليد و طبقه بندي دانش
 4. آرشیو و نگهداري مطالب و يادگيري ها
 5. مديريت نامحدود منابع، افراد در سطوح مختلف
 6. توليد و مديريت انواع آزمون ها ساده و پيچيده
 7. گزارش گيري هاي طبقه بندي شده از فعاليت ها و افراد
 8. انعطاف پذیر و در دسترس بودن منابع مطالعاتی در طول دوره، قبل و بعدازآن
 9. کاهش هزینه های سفر درون و برون شهری و هتل و اقامت براي کلاس هاي تئوري
 10. انواع تکالیف، سؤال‌های گزینه‌ای، تالارهای گفتگو، فرهنگ‌های معانی، پايگاه داده هاي 
 11. دانش، مباحث درسی، بسته‌های SCORM، بررسی‌ها، ویکی‌ها و...
 12. افزایش فرصت برای یادگیری و استفاده بهینه از وقت
 13. ایجاد محیط آموزشی کاملا تعاملی
 14. اجرای مدل آموزشی براساس سازمان یادگیرنده و مدیریت دانش
 15. سازگار بودن محتوا و محیط  آموزشی
 16. صرفه جوئی قابل ملاحظه در هزینه های سازمان
 17. صرفه جوئی در زمان فراگیران و سازمان
 18. امنیت اطلاعات براساس تکنولوژی روز جهان
 19. سازگاری کامل با هرگونه سیستم سخت افزاری و نرم افزاری
 20. عدم نیاز به سخت افزار و یا وسیله خاص
 21. ارائه طرح درس و استراتژی آموزشی پیش از شروع دوره
 22. قابلیت نیازسنجی آموزشی به صورت کاملا مدرن
 23. ارائه گزارشات آماری ، مبتنی برتغییررفتار فراگیران
 24. اجرای محتوای آموزشی براساس محتواهای متنی و پویا
 25. استفاده از امکانات آموزشی مولتی مدیا در تولید محتوا
 26. قابلیت ارائه آزمون با استاندارد های متفاوت و به روز
 27. امکان استفاده و طراحی واژه نامه های تخصصی و آنلاین
 28. قابلیت طراحی دانشنامه آزاد
 29. تجربه چندساله در اجرای طرح به سازمانها بزرگ مانند : پخش فرآورده های نفتی ایران - گسترش نوین بانک کشاورزی - شرکت فروشگاه های زنجیره ای رفاه - گاز ایلام -شرکت رایتل و..