A S R E S H A B A K E H

Loading

 بازارکار کارشناس شبکه

امروزه شبکه های کامپیوتری از دارائی های مهم شرکت ها و سازمان ها محسوب می شوند. برای راه اندازی شبکه و ارائه سرویس های لازم به مشتریان٬ شرکت ها نیاز به متخصصین شبکه دارند که بتوانند نیاز های درون سازمانی و بین سازمانی را که مستلزم برقرای بسترهای ارتباطی مناسب می باشد٬ پوشش دهند. استفاده از ابزارهای تخصصی شبکه در زمینه صدا و تصویر جهت استفاده در داخل سازمان و برقرای جلسات و سمینارها ٬ برگزاری دوره های آموزشی از طریق شبکه و اینترنت نیز باعث افزایش روزافزون نیاز بازار کار به افراد مجرب در این زمینه منجر شده است.

برقرار ارتباطات بصورت بی سیم و نیاز به پیاده سازی پروتکل ها و تجهیزات مربوطه٬ پوشش تمامی برنامه های مورد نیاز کاربران بر روی موبایل و تبلت ومدیریت برنامه های مورد استفاده بر روی این دستگاه ها روز به روز افزایش پیدا کرده و توسعه شبکه ها را به نیازهای ضروری سازمانها و شرکت ها بدل کرده است.

 پیاده سازی پروتکل های امنیتی و محافظت از دارائی شرکت ها (اعم از داده ها و اطلاعات مشتریان و پروژها) در برابر هکرها و محافظت از ورود افراد غیر مجاز به شبکه ازیک طرف و نیاز به بسترهای امن برای برقراری و تبادل اطلاعات بین کارکنان٬ شعبات و مشتریان از طرف دیگر بازار کار برای افراد آموزش دیده و مجرب را داغ تر کرده است.

این بازار فقط مختص شرکت های دولتی نبوده و با توجه به گسترش دامنه کار و خدمات شرکت های خصوصی و صنعت٬ نیاز مبرم به کارشناسان شبکه در همه حوزه ها افزایش یافته است. 

استخدام کارشناس شبکه

هرچند که آمار رسمی و معتبری در رابطه با میزان استخدام کارشناس شبکه در کشور منتشر نشده است، اما از شواهد و اطلاعات برگرفته شده از بازار کار ایران پیداست که میزان استخدام کارشناس شبکه نسبت به میانگین مشاغل بالاتر است و این امر به دلیل افزایش استفاده از کامپیوتر به صورت گسترده در سال های اخیر در کشور می باشد.

امروز تقریبا نمی توان شرکت یا سازمانی را در کشور پیدا کرد که از نرم افزار و کامپیوتر برای انجام عملیات مختلف مالی، اداری و حرفه ای خود استفاده نکند. در این صورت برای استفاده و بهره برداری مناسب از آنها به کمک متخصصین مختلفی از جمله کارشناس شبکه نیاز جدی می باشد.

همچنین پیش بینی می شود با وابستگی بیش از پیش شرکت ها و سازمان ها به کامپیوتر و شبکه های کامپیوتری و توسعه آن در کشور، شاهد افزایش بیشتر میزان اشتغال، کارآفرینی و استخدام کارشناس شبکه در سال های آتی باشیم.

استخدام کارشناس شبکه در کشورهای دیگر

آمریکا – پیش بینی می شود میزان استخدام متخصصان شبکه بین سال های۲۰۱۲ تا ۲۰۲۲، ۱۲  درصد رشد خواهد داشت. در حالی که متوسط رشد همه مشاغل ۱۱ درصد خواهد بود.

استرالیا – در بازه زمانی ۵ سال گذشته میزان استخدام این شغل رشد ۲۹.۵ درصدی داشته است . برای سال های آینده نیز رشد بسیار زیادی پیش بینی شده است. 

درآمد و حقوق کارشناس شبکه

کارشناس شبکه ای که در بخش دولتی فعالیت می کند، با توجه به قانون مدیریت خدمات کشوری حقوق دریافت می کند. در بخش خصوصی به معیارهای تخصص، دانش و تجربه فرد بیشتر توجه شده و بر اساس آنها میزان حقوق تعیین می شود.

در جدیدترین پژوهش صورت گرفته در اواخر سال ۱۳۹۲ توسط تعدادی از متخصصان شغلی کشور، گروه های مختلف شغلی از نظر درآمدی مورد بررسی قرار گرفته اند. بر این اساس متوسط حقوق و درآمد کارشناس شبکه در سمت های مختلف شغلی و در رده های مختلف سازمانی (کارشناس، سرپرست و مدیر) استخراج شده است.

برخی از سمت هایی که در این پژوهش در نظر گرفته شده اند شامل کارشناس شبکه، ادمین شبکه، پشتیبان شبکه، مسئول شبکه، مدیر شبکه و … می باشند که یک کارشناس شبکه می تواند در هر یک از آنها استخدام شده و فعالیت نماید.

برای کارشناس شبکه در هر سمت  و در هر رده سازمانی حداقل، حداکثر و متوسط درآمد ماهیانه ذکر شده است. به عنوان مثال کارشناس شبکه ای که در سمت مدیر شبکه در رده مدیر کار می کند، در اواخر سال ۱۳۹۲، حداقل درآمد ماهیانه ۱۱۰۰۰۰۰ تومان، حداکثر درآمد ۴۶۸۰۰۰۰ تومان و متوسط درآمد ۲۰۰۰۰۰۰ تومان را داشته است.

درآمد مهندس کامپیوتر / مهندس سخت افزار / متخصص شبکه در ایران

همچنین از آنجا که تجربه و سابقه کاری یکی از عوامل موثر در تعیین حقوق و درآمد هر فردی از جمله کارشناس شبکه می باشد، در بخش دیگری از این پژوهش، درآمد کارشناس شبکه از نظر سابقه کاری در رده های مختلف سازمانی مورد بررسی قرار گرفته است. همان طور که در تصویر زیر مشخص است در هر رده سازمانی با افزایش سابقه کاری، درآمد و حقوق کارشناس شبکه نیز افزایش می یابد.

درآمد ماهانه مهندس کامپیوتر - متخصص شبکه - مهندس سخت افزار در ایران به تفکیک سابقه کار

توجه داشته باشید که تحقیق بالا روی شاغلانی که در استخدام شرکت یا سازمانی (اعم از دولتی یا خصوصی) می باشند، صورت گرفته است. در مورد افرادی که کارآفرین هستند و کار مستقلی در حوزه تخصصی شان، راه اندازی کرده اند، شرایط متفاوت است و آنها با توجه به میزان فعالیت، تخصص، تلاش و پشتکارشان، درآمدهای متفاوتی دارند.

درآمدکارشناس شبکه در کشورهای دیگر

آمریکا – در زیر به میزان درآمد برخی از عناوین شغلی شبکه در آمریکای شمالی در طی سالهای اخیر اشاره شده است:

 

پست سازمانی

نوع درآمد(سالانه یا ماهانه)

میزان درآمد

توضیحات

مدیر شبکه (Network Administrator)

میانگین درآمد سالانه

۵۹ هزار دلار

درآمد کارمندی قبل از کسورات قانونی

مهندس وایرلس شبکه (Wireless Network Engineer)

میانگین درآمد سالانه

۱۰۷ هزار دلار

درآمد کارمندی قبل از کسورات قانونی

مهندس امنیت شبکه (Network Security Engineer)

میانگین درآمد سالانه

۱۱۷ هزار دلار

درآمد کارمندی قبل از کسورات قانونی